PROGRAM OF XIII CYPRUS-RUSSIAN FESTIVAL

Saturday, June, 2
15:00–23:00
15:00–23:00
Festive Fair
Park central alley
15:00–23:00
15:00–23:00
Entertainment for Children and Adults
Carousels, trampolines, luna-park, planetarium, labyrinth, etc.
15:00–23:00
15:00–23:00
Exhibition of Russian and Cypriot Artists' Works
South-West Alley
15:00–23:00
15:00–23:00
Photoshoot Area
Central Square
16:00–16:30
16:00–16:30
Motorcycle Parade by Cyprus Motorcycle Club Egophobia MCC and Cyprus Chapter
of One if the Oldest Moscow Motorcycle Clubs UVN MCC
Central Square
16:00–21:00
16:00–21:00
SniperGold-Active Planet Dynamic Shooting Competition
Central Square
16:00–20:00
16:00–20:00
Workshops for Children and Adults – Together Forever Foundation
Central Square
17:00–18:00
17:00–18:00
Concert by Cypriot and Russian Children's Groups
School of Music "MUCISSING"
Dance School of Champions "OLGA"
Professional Sport Club of Gymnastics "ATHANASIA"
International Dancing Center "HALLMARK"
"LIVE DANCE" Studio
Professional Sport Club of Gymnastics "SPARTA"
Dance School "DANCE FACTORY"
Professional Dance School of Modern, jazz, contemporary dance "CREDO"
Vania Vrondi Russian Professional Art School
Main Stage
16:30–17:00
16:30–17:00
Performance of Cossack Song Ensemble "Ludi Volnye"
Small Stage
17:00–19:00
17:00–19:00
«Russian Wave» Radio on Air
17:30–21:00
17:30–21:00
Concert by Cypriot and Russian Children's Groups
The children's theater "SLOVO", Morfosis Private School
Dance-developing studio Alena Gray
R.I.M.S. Academia Gnosis - Choir Elisso
Children's ensemble "ROSINKA"
The children's dance theater "Vera" studio "Moon", Limassol
Dance School of Champions "OLGA"
Professional Sport Club of Gymnastics "ATHANASIA"
"LIVE DANCE" Studio
Professional Sport Club of Gymnastics "SPARTA"
Dance School "DANCE FACTORY"
Professional dance school of modern, jazz, contemporary dance "CREDO"
School of Music "MUCISSING"
Vania Vrondi Russian Professional Art School
Vocal studio "AIRLAND MUSIC"
The parish school of the Russian-speaking parish of Saint Xenia of Petersburg
Professional Sport Club of Gymnastics "SPARTA"
Russian folk choir "LYUBAVA"
Ballroom dancing studio "MARIA"
RHYTHMIC GYMNASTICS SCHOOL OF MARINA DURUNDA
Tatiana Stupak School of Music
Rock-band Yourxstreet
Song Theatre "SHARM"
Small Stage
18:00–18:20
18:00–18:20
Performance of "Batukinio" Percussion Band
Round Stage
18:30–18:45
18:30–18:45
Parade of Cyprus Police Orchestra
Park Central Alley
19:00–19:30
19:00–19:30
Official Opening Ceremony of the Festival, Greetings by the Official Guests
Main Stage
19:30–20:30
19:30–20:30
Gala Concert
Main Stage
20:30–21:00
20:30–21:00
Pop Rock Band MILMARS
Main Stage
21:00–21:30
21:00–21:30
Yan Dzamilovich
Small Stage
21:30–23:00
21:30–23:00
Latina Marathon
Small Stage
21:00–22:00
21:00–22:00
Russian Pop Star Julia Volkova (t.A.T.u.)
Main Stage
22:00–22:50
22:00–22:50
Rock Band Minus One
Main Stage
22:50
22:50
Fireworks
22:00–23:00
22:00–23:00
Russian Wave Disco Party
Food Court
Sunday, June, 3
10:00–22:00
10:00–22:00
Festive Fair
Park central alley
10:00–22:00
10:00–22:00
Entertainment for Children and Adults
Carousels, trampolines, luna-park, planetarium, labyrinth, etc.
10:00–22:00
10:00–22:00
Exhibition of Russian and Cypriot Artists' Works
South-West Alley
10:00–22:00
10:00–22:00
Photoshoot Area
Central Square
10:00–10:30
10:00–10:30
Parade of Fairy-Tale Heroes
10:30–11:00
10:30–11:00
Show of Soap Bubbles
Central Square
16:00–20:00
16:00–20:00
Workshops for Children and Adults – Together Forever Foundation
Central Square
16:00–21:00
16:00–21:00
SniperGold-Active Planet Dynamic Shooting Competition
Central Square
16:30–17:00
16:30–17:00
Crio Show
Main Stage
16:30
16:30
Awarding Ceremony for Russian and Cypriot Painters, participants of Cyprus-Russian Festival Exhibition.
Small Stage
17:00–18:00
17:00–18:00
Concert by Cypriot and Russian Children's Groups
Music and Drama School «ANDANO»
Kids Club "CITY OF OZ"
Vania Vrondi Russian Professional Art School
Professional dance school of modern, jazz, contemporary dance "Credo"
Rhythmic Gymnastics School of Marina Durunda Club "VIKENTIA"
Song Theatre "SHARM"
Dance Studio "EDELWEISSE"
Dance and Music School "VERA", Pafos
International Dancing Center "HALLMARK"
School of Dance "DANCE FACTORY"
"LIVE DANCE" Studio
Dance School of Champions "OLGA"
Professional Sport Club of Gymnastics "ATHANASIA"
Choir Eliso
Anastasia Lashkul and school Dansante
Main Stage
18:00–19:30
18:00–19:30
Final Gala Concert
Main Stage
17:00–20:30
17:00–20:30
Concert by Cypriot and Russian children's groups
The parish school of the Russian-speaking parish of Saint Xenia of Petersburg
Cossack ensemble "LYUDY VOLNYE"
Folk group "ROSINKA"
"LIVE DANCE" Studio
Dance School "DANCE FACTORY"
Dance School of Champions "OLGA"
Professional dance school of modern, jazz, contemporary dance "Credo"
V.N. Music-Lab and School
Ballroom dancing studio "MARIA"
The children's dance theater "Vera" studio "Moon", Limassol
School of Music "MUCISSING"
Dance and Music School "VERA", Pafos
R.I.M.S. Academia Gnosis - Choir Elisso
Rhythmic Gymnastics School of Marina Durunda Club "VIKENTIA"
Kids Club "CITY OF OZ"
Vania Vrondi Russian Professional Art School
Dance Studio "EDELWEISSE"
Professional Sport Club of Gymnastics "ATHANASIA"
Tatiana Stupak School of Music

Theatre of song "SHARM"
Small Stage
19:30–20:30
19:30–20:30
Concert of the Rock Group "COOP Band"
Main Stage
20:30–20:45
20:30–20:45
Marina Zervou
Main Stage
20:45–21:45
20:45–21:45
Greek Group "Kings"
Main Stage
21:00–22:00
21:00–22:00
Performance of the Cypriot Folk Group "Konta Stin Paradosi". Master-class Zorba Dance (Sirtaki)
Small Stage
21:45–22:45
21:45–22:45
Alexey Potekhin "Podnimaem Ruki Vverkh"
Main Stage
22:00-23:00
22:00-23:00
Russian Wave Disco Party
Food court
Contact us
14 Byron Str., 3105 Limassol
Tel. 25 590530, fax 25 584920

Project Manager Marina Michaelidou
☎ 99 449557, 25 590530
mm@vkcyprus.com

Sponsorship and exhibiting: Sean Alimov
☎ +357 97 754126
sa@vkcyprus.com